Postup pred výberom priemyselných brán
V dnešnej dobe sa už nestretnete s výrobnou halou, skladmi, obchodnými centrami, atď. kde nie sú inštalované priemyselné uzávery. Tými najpoužívanejšími sú priemyselné vráta, ktoré môžeme charakterizovať najmä väčšími rozmermi, odolnejšími materiálmi, vyššou frekvenciou prevádzky, menším dôrazom na dizajn.
V ponuke priemyselných brán nájdeme niekoľko typov, ktoré sa líšia samotnou funkciou, použitými materiálmi, priestorovými nárokmi, tepelnou izoláciou, ovládaním a možnosťami dovybavenia (viď. druhý diel poradcu).
Pred výberom optimálneho typu priemyselných brán pre daný bránový otvor, by sme si mali jednoznačne povedať, k akým účelom by brána mala slúžiť a aké parametre by mala spĺňať.
Vybrané brány musia spĺňať Vaše očakávania, napr. úspora tepelných strát, či zrýchlenie logistických tokov.
Ako príklad uvedieme:
- „vráta pre príjem/výdaj materiálov pri výrobnej hale s vyššou frekvenciou otvárania (30-krát za hodinu), minimalizáciou tepelných strát (súčiniteľ prestupu tepla min. U=1,5 W/m2K) s plne automatickým ovládaním“.
Než dôjdeme k tomuto záveru, musíme vykonať analýzu bránového otvoru. O bránovom otvore, respektíve o priemyselných bránach, musíme premýšľať komplexne. To znamená vziať do úvahy všetky procesy, ktoré s týmto bránovým otvorom súvisia (logistické toky materiálov, priechod osôb, únikový východ, atď.).
Ak vezmeme do úvahy všetky tieto skutočnosti, môžeme sa zamerať na konkrétne parametre priemyselných brán. Aby sme k nim došli, musíme si odpovedať na niekoľko otázok.
Ako často sa budú brány otvárať a zatvárať?
Ako prvá bude otázka: „Aká je frekvencia otvárania/zatvárania priemyselných brán?“. Tento údaj je veľmi dôležitý, pretože priemyselné brány musia byť konštrukčne upravené pre danú frekvenciu používania. Napr. skladacie, otočné alebo posuvné brány sú pre vyššiu frekvenciu používania úplne nevhodné. Pre dodávateľov brán je to zásadné informácie. Optimálne je definovať počet cyklov otvorenia priemyselných brán za hodinu/za deň.
Kde bude brána umiestnená?
Druhou otázkou bude: „Kde bude brána umiestnená/situovaná?“. Ako bolo už napísané v prvom odseku, aj táto informácia je dôležitá vzhľadom na konštrukciu a vlastnosti jednotlivých typov brán. Zásadné je, či priemyselné brány budú oddeľovať priestory exteriéru/interiéru alebo interiéru/interiéru. V prípade prvého variantu (exteriér/interiér) bude inštalácia z exteriéru alebo interiéru? Väčšinou je z interiéru. Ďalej, na akú svetovú stranu sú brány situované - vzhľadom na možné problémy pri vyššom slnečnom svite počas dňa a tmavých farbách nástreku bránového krídla. Pre interiérové i exteriérové brány by sme mali tiež povedať, akému náporu vetra (prievanu) by mali brány odolávať (požiadavka na veternú triedu).
Máme dostatočný priestor na inštaláciu priemyselných brán?
So samotnou lokáciou súvisia aj priestorové možnosti na inštaláciu a prevádzku brány. Otázka teda znie:
„Máme dostatočný priestor na inštaláciu priemyselných brán?“. Pre následný výber priemyselných brán musíme poznať priestor, ktorý bude k dispozícii na inštaláciu a chod brány. Tzn. koľko je voľného miesta po stranách otvoru (voľné ostenie), koľko máme voľného miesta v nadpraží, koľko máme miesta do hĺbky priestoru, nie sú tu nejaké prekážky (potrubie, rozvody, nosníky, žeriavová dráha, atď.). Tieto informácie sú pre výber typu brán taktiež zásadné.
Kto a ako bude bránu ovládať?
Ďalej by sme mali definovať „Kto, ako a kde bude bránu ovládať?“. Priemyselné brány môžu byť ovládané niekoľkými spôsobmi (manuálne, poloautomatické, automatické ovládanie). S výberom typu ovládania úzko súvisí bezpečnosť brány, resp. bezpečnostné zariadenie integrované do priemyselných brán. V neposlednom rade si tiež musíme položiť otázku, či bude brána ovládaná vo verejnom alebo neverejnom priestore a tiež, či brána bude ovládať školená alebo neškolená osoba! Pokiaľ budeme chcieť plne automatické ovládanie priemyselných brán, je nutné, aby mali brány bezpečnostné istenie spodnej hrany a externú optozávoru. Teda odpoveď na túto otázku by mala znieť napr.: „Požadujeme priemyselné brány s automatickým ovládaním, v neverejnom priestore, s preškolenou obsluhou.“
S predošlým odsekom súvisí spôsob ovládania priemyselných brán. „Ako bude brána ovládaná?“. Pri otázke spôsobu ovládania musíme brať do úvahy požadované logistické procesy súvisiace s týmto bránovým otvorom. Pokiaľ chceme zachovať plne automatizovaný logistický proces bez manuálneho zásahu, je nutné bránu dovybaviť vhodnými impulznými prvkami. Ako zdroj impulzov na otvorenie/zatvorenie brány môže slúžiť napr. radar, indukčná slučka, ťahový spínač, diaľkové ovládanie. Naopak pre vráta, ktoré sú v priebehu roka zatvorené, stačí manuálne ovládanie pomocou reťazového prevodu. Tiež nesmieme zabudnúť na núdzové otvorenie priemyselných brán v prípade výpadku prúdu (ručne, automaticky pomocou záložného zdroja).
Ako bude brána vybavená?
Ďalšou podstatnou otázkou je: „Ako bude brána vybavená?“. Možnosti vybavenia brány sa odvíjajú od daného typu brány. Medzi najčastejšie výbavu brány patrí: presklenie, vstavané dvere, vetracie mriežky, signalizácia stavu, atď. Konkrétna výbava väčšinou závisí na konkrétnej požiadavke daného užívateľa (napr. pri priemyselných bránach pre autoservis je požiadavka na čo najväčší priechod svetla).
Ako majú brány vyzerať?
V neposlednom rade hrá úlohu aj dizajn brány! Teda „Ako majú brány vyzerať?“. Opäť to záleží na danom type priemyselných brán a ich možnostiach. Základná požiadavka je na farebné prevedenie brány. Väčšinou existuje niekoľko základných variant farebného prevedenia. Ostatné varianty sú s príplatkom. Na výber máme aj niekoľko prevedení panelov (sekcií), čo do vonkajšej profilácie, materiálu, povrchu.
Máte ďalšie špecifické požiadavky?
Ako poslednú otázku uvedieme: „Aké sú ostatné, špeciálne požiadavky?“. Tým je myslené napr. potrebný súčiniteľ prestupu tepla, utlmenie proti hluku, odolnosť proti striekajúcej vode, funkcia únikového východu, a pod.
Ak si na všetky tieto otázky odpovieme a výsledné parametre spíšeme, sme schopní vybrať optimálny typ priemyselných brán. Aký typ priemyselných brán je pre nás najvhodnejší sa dozvieme v nasledujúcom diele poradcu.
Rokov na trhu
cez 150 000 realizácií
Jedno partnerstvo
od konzultácie po servis
Non-stop servis
s garanciou dojazdu
Najväčšia servisná sieť
v ČR a SR - viac než 50 pobočiek